Faculty Awards

National Science Foundation CAREER Awards
  • Christine Alvarado
  • Mihir Bellare
  • Serge Belongie †
  • Brad Calder †
  • Kamalika Chaudhuri
  • Manmohan Chandraker
  • Andrew Chien †
  • Sanjoy Dasgupta
  • Alin Deutsch
  • Sicun Gao
  • Rajesh Gupta
  • Ranjit Jhala
  • Andrew B. Kahng (New Young Investigator)
  • Daniel Kane
  • Scott Klemmer
  • David Kriegman (New Young Investigator)
  • Sorin Lerner
  • Shachar Lovett
  • Julian McAuley
  • Daniele Micciancio
  • Ndapa Nakashole
  • Yannis Papakonstantinou
  • Joseph Pasquale (Presidential Young Investigator)
  • Pavel Pevzner
  • Nadia Polikarpova
  • Ravi Ramamoorthi
  • Venkat Rangan †
  • Laurel Riek
  • Barna Saha (+CRII Research Initiation Initiative Award)
  • Lawrence Saul
  • Alex Snoeren
  • Deian Stefan
  • Steven Swanson
  • Michael Taylor †
  • Zhuowen Tu (Affiliate)
  • Dean Tullsen
  • Amin Vahdat †
  • Bennet Yee †
  • Yiying Zhang
  • Jishen Zhao
  • Yuanyuan Zhou
Air Force Office of Scientific Research Young Investigator Awards
  • Hadi Esmaeilzadeh
  • Sicun Gao
  • Laurel Riek
Office of Naval Research Young Investigator Awards
  • Ravi Ramamoorthi
  • George Varghese †
NIH Director's Early Independence Award
  • Melissa Gymrek
Department of Energy Early Career Research Awards
  • Yuanyuan Zhou
Sloan Research Fellowships
  • Nuno Bandeira
  • Serge Belongie †
  • Alin Deutsch
  • Russell Impagliazzo
  • Daniel Kane
  • Scott Klemmer
  • Shachar Lovett
  • Daniele Micciancio
  • Nadia Polikarpova
  • Ravi Ramamoorthi
  • Barna Saha
  • Stefan Savage
  • Alex Snoeren
  • Deian Stefan
  • Amin Vahdat †
  • Henrik Wann Jensen †
  • Yuanyuan Zhou
Hellman Fellows
  • Serge Belongie †
  • Kamalika Chaudhuri
  • Charles Elkan †
  • Bill Griswold
  • Arun Kumar
  • Daniele Micciancio
  • Ndapandula Nakashole
  • Geoffrey M. Voelker
Fellows of the Association for Computing Machinery
  • Mihir Bellare
  • Fran Berman †
  • Andrew Chien †
  • Jeanne Ferrante †
  • Ron Graham †
  • Rajesh Gupta
  • Ranjit Jhala
  • Andrew B. Kahng
  • Sid Karin †
  • Keith Marzullo †
  • Pavel Pevzner
  • Ravi Ramamoorthi
  • Venkat Rangan †
  • Tajana Rosing
  • Stefan Savage
  • Alex Snoeren
  • Dean Tullsen
  • Amin Vahdat †
  • Alexander Vardy
  • George Varghese †
  • Victor Vianu
  • Geoffrey M. Voelker
  • Yuanyuan Zhou
Fellows of the Institute of Electrical and Electronics Engineers
  • Walter Burkhard †
  • Larry Carter †
  • C.K. Cheng
  • Andrew Chien †
  • Henrik Christensen
  • Jeanne Ferrante †
  • Rajesh Gupta
  • Bill Howden †
  • Andrew B. Kahng
  • David Kriegman
  • Ravi Ramamoorthi
  • Tajana Rosing
  • Alex Snoeren
  • Zhuowen Tu (Affiliate)
  • Dean Tullsen
  • Alexander Vardy
  • Yuanyuan Zhou
Fellows of the International Society for Computational Biology
  • Vineet Bafna
MacArthur Fellows
  • Stefan Savage
Guggenheim Fellows
  • Russell Impagliazzo
  • Samuel R. Buss (Adjunct)
Packard Fellowships
  • Mihir Bellare
Fulbright Fellowships
  • Te Hu †
  • Russell Impagliazzo
Fellows of the National Academies
  • Ron Graham †, National Academy of Sciences
  • Pradeep Khosla, National Academy of Engineering
  • Larry Smarr, National Academy of Engineering
Fellows of the American Academy of Arts and Sciences
  • Fan Chung Graham †
  • Ronald Graham †
  • Pradeep Khosla
  • Stefan Savage
  • Larry Smarr
Fellows of the American Association for the Advancement of Science
  • Henrik Christensen
  • Rajesh Gupta
  • Sidney Karin
  • Pavel Pevzner
  • Larry Smarr
  • Victor Vianu
Fellows of the American Mathematical Society
  • Fan Chung Graham †
  • Ron Graham †
Fellows of the Association for the Advancement of Artificial Intellegence
  • Yoav Freund
Fellows of the International Association for Cryptologic Research
  • Mihir Bellare
  • Daniele Micciancio
ACM Paris Kanellakis Theory and Practice Award
  • Mihir Bellare
  • Yoav Freund
  • Pavel Pevzner
ACM SIGGRAPH Academy
  • Ravi Ramamoorthi
ACM SIGGRAPH Outstanding Doctoral Dissertation Award
  • Tzu-Mao Li
ACM SIGGRAPH Significant New Researcher Award
  • Ravi Ramamoorthi
IEEE TCCA Young Computer Architect Award
  • Hadi Esmaeilzadeh
IEEE TCDE Rising Star Award
  • Arun Kumar
Intel Rising Star Award
  • Nadia Polikarpova
Intel Labs Outstanding Researcher Award
  • Tajana Rosing
ACM SIGOPS Mark Weiser Award
  • Stefan Savage
  • Yuanyuan Zhou
IEEE W. Wallace McDowell Award
  • Rajesh Gupta
ACM/IEEE-CS Ken Kennedy Award
  • Francine Berman †
A. Richard Newton Educator Award
  • Christine Alvarado
ACM Prize in Computing
  • Stefan Savage
Ho-Am Prize for Engineering
  • Andrew Kahng
Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers
  • Ravi Ramamoorthi
  • Barna Saha
edX Prize Finalist Awards
  • Ravi Ramamoorthi (2016 & 2017)
Gödel Prize

Yoav Freund

Nerode Prize
  • Russell Impagliazzo
  • Ramamohan Paturi
Okawa Foundation Research Grant/Award
  • Ravi Ramamoorthi
Euler Medal
  • Fan Chung Graham †
Biemann Medal
  • Nuno Bandeira
Golden Goose Award (American Association for the Advancement of Science)
  • Stefan Savage
Leroy P. Steele Prize for Lifetime Achievement
  • Ronald Graham †
RSA Conference Award for Mathematics
  • Mihir Bellare
IEEE Tsutomu Kanai Award
  • Larry Smarr
Academy of Motion Picture Arts and Sciences Technical Achievement Award
  • Henrik Wann Jensen †
Distinguished Alumni Awards
  • Rajesh Gupta (IIT Kanpur)
  • Stefan Savage (University of Washington, CSE)
Academic Senate Distinguished Research Award
  • Ronald Graham †
  • Stefan Savage
Academic Senate Distinguished Teaching Award
  • Christine Alvarado
  • Sanjoy Dasgupta
  • Richard C. Ord
  • Mia Minnes
  • Joseph Pasquale
  • Joseph Politz
  • Leo Porter
  • Geoffrey M. Voelker
Academic Senate Faculty Research Lecturer
  • Ronald Graham †
Chancellor's Associates Faculty Excellence Awards
  • Christine Alvarado
  • Joseph Pasquale
  • Mohan Paturi
  • Pavel Pevzner
  • Geoffrey M. Voelker
UCSD Equal Opportunity / Affirmative Action and Diversity Awards
  • Christine Alvarado
UCSD Integrity Award
  • Niema Moshiri
IEEE Computer Society Technical Committee on Security and Privacy Distinguished Service Award
  • Stefan Savage
NCWIT Joanne McGrath Cohoon Service Award
  • Christine Alvarado
Endowed Chairs
  • Christine Alvarado, Paul R. Kube Chair of Computer Science
  • Vineet Bafna, Halicioğlu Data Science Institute Endowed Chair III
  • Mihir Bellare, S. Gill Williamson Chair in Computer Science
  • Henrik Christensen, Qualcomm Chancellor's Chair in Robotic Systems
  • Hadi Esmaaeilzadeh, Halicioğlu Chair in Computer Architecture
  • Fan Chung-Graham †, Paul Erdos Chair of Combinatorics
  • Ronald Graham †, Irwin Mark and Joan Klein Jacobs Chair in Information and Computer Science
  • Rajesh Gupta, Qualcomm Endowed Chair in Embedded Microsystems
  • Andrew B. Kahng, High Performance Computing
  • Pavel Pevzner, Ronald R. Taylor Chair in Information Technology in Computing
  • Ravi Ramamoorthi, Ronald L. Graham Chair of Computer Science
  • Tajana Rosing, John J. and Susan M. Fratamico Chair in Engineering
  • Barna Saha, Harry E. Gruber Professor of Computer Science and Engineering
  • Stefan Savage, Irwin Mark and Joan Klein Jacobs Chair in Information and Computer Science
  • Larry Smarr †, Harry E. Gruber Professor of Computer Science and Engineering
  • Steven Swanson, Halicioğlu Chair in Memory Systems
  • Amin Vahdat †, Science Applications International Corporation (SAIC) Chair in Engineering
  • Yuanyuan Zhou, Qualcomm Chair in Mobile Computing
Test of Time Awards
  • ASPLOS 2022 — Shan Lu, Soyeon Park, Eunsoo Seo, Yuanyuan Zhou, "Learning from Mistakes — A Comprehensive Study on Real World Concurrency Bug Characteristics", ASPLOS 2008
  • IACR 2022 — Mihir Bellare, Alexandra Boldyreva, Adam O'Neill, "Deterministic and Efficiently Searchable Encryption", CRYPTO 2007
  • IACR 2021 — Mihir Bellare, "New proofs for NMAC and HMAC: Security without collision-resistance", CRYPTO 2006
  • MICRO 2021 — Rakesh Kumar, Keith I. Farkas, Norman P. Jouppi, Parthasarathy Ranganathan, Dean M. Tullsen, "Single-ISA Heterogeneous Multi-Core Architectures: The Potential for Processor Power Reduction", MICRO 2003
  • AITO 2021 — Gregor Kiczales, Erik Hilsdale, Jim Hugunin, Mik Kersten, Jeffrey Palm, William G. Griswold, "An Overview of AspectJ", ECOOP 2001
  • NSDI 2020 — Mohammad Al-Fares, Sivasankar Radhakrishnan, Barath Raghavan, Nelson Huang, Amin Vahdat†, "Hedera: Dynamic Flow Scheduling for Data Center Networks", NSDI 2010
  • ISCA 2020 — Rakesh Kumar, Victor Zyuban, Dean M. Tullsen, "Interconnections in Multi-Core Architectures: Understanding Mechanisms, Overheads and Scaling", ISCA 2005.
  • IEEE S&P 2020 — Karl Koscher, Alexei Czeskis, Franziska Roesner, Shwetak Patel, Tadayoshi Kohno, Stephen Checkoway, Damon McCoy, Brian Kantor, Danny Anderson, Hovav Shacham, Stefan Savage, "Experimental Security Analysis of a Modern Automobile", IEEE S&P 2010
  • SIGCSE 2019 — Leo Porter, Beth Simon, Dennis Bouvier, Quintin Cutts, Scott Grissom, Cynthia Lee, Robert McCartney, Daniel Zingaro, "A Multi-institutional Study of Peer Instruction in Introductory Computing", SIGCSE 2016
  • NSDI 2019 — Kun Tan, Jiansong Zhang, Ji Fang, He Liu, Yusheng Ye, Shen Wang, Yongguang Zhang, Haitao Wu, Wei Wang, Geoffrey M. Voelker, "Sora: High Performance Software Radio Using General Purpose Multi-core Processors", NSDI 2009
  • CCS 2019 — Thomas Ristenpart, Eran Tromer, Hovav Shacham, Stefan Savage, "Hey, You, Get Off My Cloud! Exploring Information Leakage in Third-Party Compute Clouds", CCS 2009
  • ICDT 2019 — Alin Deutsch, Richard Hull, Fabio Patrizi, Victor Vianu, "Automatic Verification of Data-Centric Business Processes", ICDT 2009
  • PODS 2018 — Alin Deutsch, Alan Nash, Jeff Remmel, "The Chase Revisited", PODS 2008
  • SIGCOMM 2018 — Mohammad Al-Fares, Alexander Loukissas, Amin Vahdat †, "A Scalable, Commodity Data Center Network Architecture", SIGCOMM 2008
  • CCS 2017 — Hovav Shacham †, "The Geometry of Innocent Flesh on the Bone: Return-into-libc without Function Calls (on the x86)", CCS 2007
  • USENIX Security 2017 — David Moore, Geoffrey M. Voelker, Stefan Savage, "Inferring Internet Denial-of-Service Activity", Usenix Security 2001
  • NSDI 2017 — Rodrigo Fonseca, George Porter, Randy H. Katz, Scott Shenker, Ion Stoica, "X-Trace: A Pervasive Network Tracing Framework", NSDI 2007
  • PODS 2015 — Luc Segoufin, Victor Vianu, "Views and Queries: Determinacy and Rewriting", PODS 2005
  • POPL 2014 — Thomas A. Henzinger, Ranjit Jhala, Rupak Majumdar, Kenneth L. McMillan, "Abstractions from Proofs", POPL 2004
  • SIGSOFT 2013 — Michael D. Ernst, Jake Cockrell, William G. Griswold, David Notkin, "Dynamically Discovering Likely Program Invariants to Support Program Evolution", ICSE 1999
  • ISCA 2011 — Dean M. Tullsen, Susan J. Eggers, Joel S. Emer, Henry M. Levy, Jack L. Lo, Rebecca L. Stamm, "Exploiting Choice: Instruction Fetch and Issue on an Implementable Simultaneous Multithreading Processor", ISCA 1996
  • PODS 2010 — Tova Milo, Dan Suciu, Victor Vianu, "Typechecking for XML Transformers", PODS 2000
  • ISCA 2010 — Dean M. Tullsen, Susan J. Eggers, Henry M. Levy, "Simultaneous Multithreading: Maximizing On-Chip Parallelism", ISCA 1995

† No longer with the department.