Faculty Awards

National Science Foundation CAREER Awards

  • Christine Alvarado
  • Mihir Bellare
  • Serge Belongie
  • Brad Calder
  • Manmohan Chandraker
  • Andrew Chien
  • Sanjoy Dasgupta
  • Alin Deutsch
  • Ranjit Jhala
  • Andrew B. Kahng (New Young Investigator)
  • Daniel Kane
  • David Kriegman (New Young Investigator)
  • Sorin Lerner
  • Rajesh Gupta
  • Daniele Micciancio
  • Yannis Papakonstantinou
  • Joseph Pasquale (Presidential Young Investigator)
  • Pavel Pevzner
  • Ravi Ramamoorthi (Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers)
  • Venkat Rangan
  • Lawrence Saul
  • Alex Snoeren
  • Steven Swanson
  • Michael Taylor
  • Zhuowen Tu (Affiliate)
  • Dean Tullsen
  • Amin Vahdat
  • Bennet Yee
  • Yuanyuan Zhou

Office of Naval Research Young Investigator Awards

  • Ravi Ramamoorthi
  • George Varghese

Department of Energy Early Career Research Awards

  • Yuanyuan Zhou

Sloan Research Fellowships

  • Nuno Bandeira
  • Serge Belongie
  • Alin Deutsch
  • Russell Impagliazzo
  • Daniel Kane
  • Daniele Micciancio
  • Ravi Ramamoorthi
  • Stefan Savage
  • Alex Snoeren
  • Amin Vahdat
  • Henrik Wann Jensen
  • Yuanyuan Zhou

Hellman Fellows

  • Serge Belongie
  • Charles Elkan
  • Bill Griswold
  • Daniele Micciancio
  • Geoffrey M. Voelker

Fellows of the Association for Computing Machinery

  • Mihir Bellare
  • Fran Berman
  • Andrew Chien
  • Jeanne Ferrante
  • Ron Graham
  • Rajesh Gupta
  • Andrew B. Kahng
  • Sid Karin
  • Keith Marzullo
  • Pavel Pevzner
  • Ravi Ramamoorthi
  • Venkat Rangan
  • Stefan Savage
  • Dean Tullsen
  • Amin Vahdat
  • Alexander Vardy
  • George Varghese
  • Victor Vianu
  • Geoffrey M. Voelker
  • Yuanyuan Zhou

Fellows of the Institute of Electrical and Electronics Engineers

  • Walter Burkhard
  • Larry Carter
  • C.K. Cheng
  • Andrew Chien
  • Henrik Christensen
  • Jeanne Ferrante
  • Rajesh Gupta
  • Bill Howden
  • Andrew B. Kahng
  • David Kriegman
  • Ravi Ramamoorthi
  • Tajana Rosing
  • Dean Tullsen
  • Yuanyuan Zhou

MacArthur Fellows

  • Stefan Savage

Guggenheim Fellows

  • Russell Impagliazzo
  • Samuel R. Buss (Adjunct)

Packard Fellowships

  • Mihir Bellare

Fulbright Fellowships

  • Te Hu
  • Russell Impagliazzo

Fellows of the National Academies

  • Ron Graham , National Academy of Sciences
  • Larry Smarr, National Academy of Engineering

Fellows of the American Academy of Arts and Sciences

  • Fan Chung Graham
  • Ronald Graham
  • Pradeep Khosla
  • Larry Smarr

Fellows of the American Association for the Advancement of Science

  • Henrik Christensen
  • Sidney Karin
  • Victor Vianu

Fellows of the American Mathematical Society

  • Fan Chung Graham
  • Ron Graham

Fellows of the Association for the Advancement of Artificial Intellegence

  • Yoav Freund

Fellows of the International Association for Cryptologic Research

  • Mihir Bellare

ACM Paris Kanellakis Theory and Practice Award

  • Mihir Bellare
  • Yoav Freund

ACM SIGGRAPH Significant New Researcher Award

  • Ravi Ramamoorthi

ACM SIGOPS Mark Weiser Award

  • Stefan Savage
  • Yuanyuan Zhou

ACM/IEEE-CS Ken Kennedy Award

  • Francine Berman

A. Richard Newton Educator Award

  • Christine Alvarado

ACM Prize in Computing

  • Stefan Savage

Gödel Prize

  • Yoav Freund

Nerode Prize

  • Russell Impagliazzo
  • Ramamohan Paturi

Euler Medal

  • Fan Chung Graham

Leroy P. Steele Prize for Lifetime Achievement

  • Ronald Graham

RSA Conference Award for Mathematics

  • Mihir Bellare

IEEE Tsutomu Kanai Award

  • Larry Smarr

Academy of Motion Picture Arts and Sciences Technical Achievement Award

  • Henrik Wann Jensen

Academic Senate Distinguished Teaching Award

  • Christine Alvarado
  • Sanjoy Dasgupta
  • Richard C. Ord
  • Joseph Pasquale
  • Geoffrey M. Voelker

Academic Senate Faculty Research Lecturer

  • Ronald Graham

Chancellor's Associates Faculty Excellence Awards

  • Joseph Pasquale
  • Mohan Paturi
  • Pavel Pevzner
  • Geoffrey M. Voelker

UCSD Equal Opportunity / Affirmative Action and Diversity Awards

  • Christine Alvarado

Endowed Chairs

  • Fan Chung-Graham , Paul Erdos Chair of Combinatorics
  • Henrik Christensen, Qualcomm Chancellor's Chair in Robotic Systems
  • Ronald Graham , Irwin Mark and Joan Klein Jacobs Chair in Information and Computer Science
  • Rajesh Gupta, Qualcomm Endowed Chair in Embedded Microsystems
  • Andrew B. Kahng, High Performance Computing
  • Joseph Pasquale, J. Robert Beyster Chair in Engineering
  • Pavel Pevzner, Ronald R. Taylor Chair in Information Technology in Computing
  • Ravi Ramamoorthi, Ronald L. Graham Chair of Computer Science
  • Tajana Rosing, John J. and Susan M. Fratamico Chair in Engineering
  • Stefan Savage, Irwin Mark and Joan Klein Jacobs Chair in Information and Computer Science
  • Larry Smarr, Harry E. Gruber Professor of Computer Science and Information
  • Amin Vahdat , Science Applications International Corporation (SAIC) Chair in Engineering
  • Yuanyuan Zhou, Qualcomm Chair in Mobile Computing

No longer with the department.